42. İstanbul Müzik Festivali’nin ilgi çeken senisi Festival Buluşmaları 12 ve 24 Haziran’da meraklılarını bekliyor.
 
FESTİVAL BULUŞMALARI-I
 
12 Haziran Perşembe | Süreyya Operası | 20.30
 
İstanbul Müzik Festivali’nin ilgi çeken serisi Festival Buluşmaları yine tekrarı olmayan özel bir projede yeni nesil solistlerimizin en başarılılarından üçünü, dünya çapında üne sahip keman virtüözü ve oda müziği yıldızı Isabelle van Keulen ile bir araya getiriyor. Kemancı Pelin Halkacı Akın, çellist Nil Kocamangil ve piyanist İris Şentürker ile Isabelle van Keulen,  Işıklar Holding A.Ş. sponsorluğunda 12 Haziran Perşembe günü Süreyya Operası sahnesinde olacak. 
 
Sağlam müzikal zekâsı ve berrak tınısıyla Isabelle van Keulen, 1984 yılında BBC Yılın Genç Müzisyeni Yarışması’nı kazandığı günden bu yana çalışmalarını başarıyla sürdürüyor. Pelin Halkacı Akın, ilk solo albümü, “Yolculuk” 2012’de yayınlandığında eleştirmenlerin övgüleriyle karşılandı ve Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’ne Yılın Albümü seçildi. 1998’de British Council’ın düzenlediği Yılın Genç Müzisyenleri Yarışması’nı kazanan İris Şentürker, 2001’de İş Sanat’ın üç BBC Solisti’nden biri oldu. Halen eğitimine Paris Ulusal Konservatuarı’nda (CNSM) devam eden çellist Nil Kocamangil’in kazandığı ödüller arasında Antonio Janigro ve İtalya’daki Uluslararası Genç Müzisyenler Yarışması birinciliği bulunuyor. 
 
FESTİVAL BULUŞMALARI-II
 
24 Haziran Salı | Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall | 21.00
 
Klasik müziğin süperstarı Yuja Wang’ı Kirill Troussov ve Gautier Capuçon’la üçlü olarak ilk kez bir araya getirecek Festival Buluşmaları’nın ikincisi 24 Haziran Salı günü Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’da gerçekleştirilecek.
 
Repertuvarın en zorlu teknik talepleri üzerindeki hâkimiyeti, müzikal sezgisinin derinliği, yorumlarının tazeliği ve sahne karizması ile tanınan 27 yaşındaki Çinli piyanist Yuja Wang, kuşağının en önemli sanatçılarından biri. Bu sezon Londra Senfoni, üç konçerto, bir oda müziği konseri ve bir resital ile Sanatçı Portre Serisi’ni Yuja Wang’a ayırdı. Bu sezon Yuja Wang ile Japonya turnesi gerçekleştiren Gautier Capuçon ise aranılan bir resital ve oda müziği sanatçısı. Barenboim, Bashmet, Kirchschlager, Pletnev ve Thibaudet gibi tanınmış sanatçılarla verdiği konserlerin yanı sıra Martha Argerich, Frank Braley, Nicholas Angelich, Renaud Capuçon ve Gabriela Montero gibi isimlerle gerçekleştirdiği oda müziği albümleriyle tanınıyor. Rus Ulusal Orkestrası eşliğinde ilk kez altı yaşında sahneye çıkan kemancı Kirill Troussov Verbier, Schleswig-Holstein ve Oleg Kagan festivalleri ile Frankfurt’taki Kronberg Akademisi’ne düzenli olarak hem solist hem de oda müziği sanatçısı olarak konuk oluyor.