EL SISTEMA BİR KEZ DAHA İSTANBUL’DA
 
İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ
VENEZÜELLA TERESA CARRENO GENÇLİK ORKESTRASI’NI AĞIRLIYOR
 
Konser öncesinde ücretsiz ön etkinlikler de gerçekleştirilecek.
 
42. İstanbul Müzik Festivali, tüm dünya için ilham verici bir örnek oluşturan El Sistema’nın içinden yetişmiş yeteneklerden biri olan müzik direktörü Christian Vásquez’in yönetimindeki 240 kişilik Venezüella Teresa Carreño Gençlik Orkestrası’nı İstanbul’da ağırlıyor. Polimeks sponsorluğunda gerçekleştirilecek şef Christian Vásquez yönetimindeki Venezüella Teresa Carreño Gençlik Orkestrası’nın konseri 10 Haziran Salı akşamı 20.30’da Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleştirilecek. 
 
Venezüella’da başarılı bir ekonomist ve aynı zamanda iyi bir müzik eğitimi görmüş piyanist ve besteci José Antonio Abreu’nun başlattığı ve kendisinin deyimiyle “yoksulluk ve suçla mücadele eden sosyal bir sistem” olan El Sistema, şu an dünyada klasik müzik adına gerçekleştirilen en önemli proje olarak kabul ediliyor. 
Yoksullukla boğuşan 12 çocukla yola çıktığı 1975’ten bu yana, farklı politik görüşlerden 10 farklı yönetimin desteğini alarak bugünkü hayranlık uyandıran konumuna gelen El Sistema’da bugün ülkenin dört bir yanına yayılmış 286 akademik merkezde 400.000’in üzerinde çocuk çalgı eğitimi alıyor. 
 
2011 yılında kendisi de El Sistema’dan yetişmiş şef Gustavo Dudamel yönetimindeki Venezüella Simon Bolivar Senfoni Orkestrası’nı ağırlayan İstanbul Müzik Festivali, bu yıl da oluşumun öne çıkan orkestralarından biri olan Venezüella Teresa Carreño Gençlik Orkestrası’nı konuk edecek. 
 
240 kişilik kadrosuyla İstanbul’a gelecek Venezüella Teresa Carreño Gençlik Orkestrası, bugüne kadar Gustavo Dudamel, Krzysztof Penderecki, Plácido Domingo, Yo-Yo Ma, Juan Diego Florez ve Itzhak Perlman gibi çağımızın en saygın şefleri ve solistleriyle konserler veren topluluk, Bonn Beethoven ve Salzburg festivallerinin yanı sıra Viyana Konzerthaus, Berlin Filarmoni Salonu, Amsterdam Concertgebouw’da yer alarak, dinleyicileri kendilerine hayran bıraktı. Orkestra bu Avrupa turnesi kapsamında Stockholm, Münih, Lisbon, Toulouse ve Londra’dan sonra İstanbul’da dinleyicilerle buluşacak.   Orkestranın müzik direktörlüğünü yine El Sistema’nın içinden yetişmiş, Amerika kıtasının en parlak genç yıldızları arasında gösterilen 1984 doğumlu Christian Vásquez üstleniyor. 
 
Şef Christian Vásquez yönetimindeki Venezüella Teresa Carreño Gençlik Orkestrası, konserde Hector Berlioz’un Roma Karnavalı, Igor Stravinsky’nin Ateş Kuşu Süiti ve Nikolai Rimsky-Korsakov’un Şehrazad adlı eserlerini seslendirecek. El Sistema günü olarak kutlanılacak 10 Haziran’da, konser öncesinde, bir dizi ücretsiz etkinlik de gerçekleştirilecek. 
 
“El Sistema Europa” Paneli – 14.30-16.30, Martı İstanbul Hotel
 
“El Sistema” günü kapsamında Avrupa’daki El Sistema oluşumu Sistema Europe’un kurucusu, AB Gençlik Orkestrası Şefi ve CEO’su Marshall Marcus, Sistema Global’in kurucusu Eric Booth ve El Sistema’nın Türkiye’deki en başarılı örneklerinden Barış İçin Müzik Vakfı’nın kurucusu Yeliz Baki’nin katılacağı bir panel düzenlenecek. Şef Cem Mansur’un moderatörlüğündeki panelde, El Sistema modelinin dünyadaki uygulamaları tartışılacak. 
 
Panelde ayrıca Tricia Tunstall, Türkçeye “Değişen Yaşamlar – Gustavo Dudamel, El Sistema ve Müziğin Dönüştürücü Gücü” başlığıyla çevrilen kitabının da tanıtımını gerçekleştirecek. Panelin ardından müzikseverler, satışından elde edilecek tüm gelirin Barış için Müzik’teki çocukların eğitimine aktarılacak kitabı Tricia Tunstall’a imzalatma fırsatı da bulacaklar.
 
14.30-16.30 saatleri arasında Martı İstanbul Hotel’de ücrestiz olarak gerçekleştirilecek panelde İngilizce–Türkçe simültane tercüme olacak. Panele katılmak isteyen müzikseverlerin rezervasyon@iksv.org adresine e-posta göndererek rezervasyon yaptırmaları yeterli olacak.
 
“Gustavo Dudamel, El Sistema ve Müziğin Dönüştürücü Gücü” – Tricia Tunstall 
 
Kendisi de bir müzik eğitimcisi olan Tricia Tunstall’ın Değişen Yaşamlar-Gustavo Dudamel, El Sistema ve Müziğin Dönüştürücü Gücü (Changing Lives: Gustavo Dudamel, El Sistema, and the Transformative Power of Music) başlıklı kitabı, başta çocuklar olmak üzere; Venezüella ve ABD’deki El Sistema deneyimlerine ilişkin zengin betimlemeler, çarpıcı söyleşiler ile müziğin insan yaşamındaki yerine ilişkin önemli değerlendirmeler içeriyor. 
Ulvi İçil öncülüğünde  Barış İçin Müzik vakfına ek gelir sağlamak ve  El Sistema ile Türkiye’deki örneği Barış için Müzik Vakfı’nın  daha fazla tanıtılmasına ön ayak olmak amacıyla Türkçeye kazandırılan kitabın satışından elde edilecek tüm gelir Barış için Müzik’teki çocukların eğitimine aktarılacak. 
 
Kitabın Türkçe’ye kazandırılması için başta Boğaziçi Üniversitesi ve ODTÜ çeviribilim ve yabancı dil bölümlerindeki öğrenciler olmak üzere çeşitli üniversitelerin öğrencilerine ve çevirmenlik ile ilgili topluluklara gönüllü çevirmenlik çağrısı yapılarak hızla bir çevirmenler topluluğu oluşturuldu. Çeviriler yapılırken, diğer yandan redaksiyon da tamamlanarak kitap en kısa zamanda basıma hazır hale getirildi. Panelin ardından satışı gerçekleştirilecek kitap konser öncesinde Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’nde yer alacak İKSV Tasarım Mağazası’ndan da temin edilebilecek.
 
Barış İçin Müzik Orkestrası ve Barış İçin Müzik Brass Band Konserleri 
 
El Sistema’nın Türkiye ayağı Barış İçin Müzik Orkestrası ve 18 kişilik Barış İçin Müzik Brass Band de El Sistema günü kapsamında, Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’nde ücretsiz birer konser verecek. 
 
Kendisi de El Sistema’dan yetişmiş, El Sistema Guatemala kurucusu şef Bruno Campo yönetimindeki 87 kişilik Barış için Müzik Orkestrası’nın 19.00-19.30 saatleri arasında Büyük Salon’daki konserinin ardından 17 kişilik Barış İçin Müzik Brass Band 19.30-20.00 saatleri arasında Mini Amfitiyatro’da müzikseverlerle buluşacak. 
 
Mimar Mehmet Selim Baki ve Yeliz Baki tarafından 2005 yılında başlatılan Barış İçin Müzik Vakfı mümkün olduğu kadar fazla çocuğa karşılıksız müzik eğitimi olanağı sağlamak ve sanata katılım önündeki engelleri kaldırmayı amaçlıyor. Bugüne kadar 4 binin üzerinde çocuğa ücretsiz müzik eğitimi veren Barış İçin Müzik, 2012’de 29 Avrupa ülkesinin içinde yer aldığı Sistema Europe’un üyelerinden biri oldu ve çalışmaları Sistema Europe’un “en iyi uygulamalarından” biri olarak değerlendirildi. İstanbul Kültür Sanat Vakfı, 2013 yılından beri Barış İçin Müzik Vakfı’nın kurumsal destekçiliğini üstleniyor ve Lale Kart Üyelik Programı ile de bu oluşuma eğitim desteği veriyor.
 
El Sistema – Barış İçin Müzik Vakfı Dostluk Antlaşması Töreni
 
Venezüella Teresa Carreño Gençlik Orkestrası’nın 20.30’da Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’ndeki konseri öncesinde Barış İçin Müzik Vakfı ve El Sistema’nın “kardeşlik” anlaşması duyurulacak. Sahneye çıkacak El Sistema’nın kurucusu Jose Antonio Abreu ve Fundamusical Simón Bolívar Müzik Vakfı direktörü Eduardo Méndez ile Barış İçin Müzik Vakfı’nın kurucuları Mehmet Selim Baki ve Yeliz Baki,  Barış İçin Müzik Vakfı’nın resmen El Sistema’nın bir parçası olarak kabul edildiğini ilan edecekler. Bu sayede iki oluşum, ilerleyen zamanlarda ortak çalışmalar gerçekleştirecek.