Viral Mecmua yazarlarından Nurhayat Selçuk geçen akşam sokakta bir ebabil kuşu bulmuş, işte hikayesi…

Küçük bir hikaye
 
Cumartesi akşam eve giderken boya yapılan binanın önünde kaldırımın hemen dibinde  beyaz bir şey gördüm.ayağımla dokunduğumda hareket etti. Hareket eden bu şey bir ebabil kuşuydu her tarafı beyaza boyanmış  göz kapakları bile beyazdı. Burun delikleri kapanmış ölümü bekliyor gibiydi. Onu elime aldığımda çığlık atarcasına bağırdı.
 
Birlikte eve gittik önce onu lavabonun içerisine koyup ılık suyla boyaları gidinceye kadar yıkamaya çalıştım. Küçücük ayaklarında tutunmak için o kadar güçlü tırnakları olduğu hiç bilmiyordum ta ki parmağıma tutununcaya kadar. Süngere tutunup kendini güvende hissedince yıkamama hiç itiraz etmeden dakikalarca suyun altında kaldı. Çıkarabildiğim kadar boyaları çıkardım sonra evdeki 3 kedinin arasında kafesin içerisine bir beze sarıp bıraktık birkaç saat sonra kurudu. Bütün gece hiç ses çıkarmadan uyudu (doğrusu ölecek diye korktum) ama sabah kalktığımda yaşıyordu!
 
 
EBABİL
 
Ebabil sağangiller familyasından 16-17 cm boyunda, kentler ve açık alanlarda yaşayan, genellikle kırlangıçla karıştırılan bir kuş türüdür.
 
Ebabiller kırlangıçlardan uzun ve kavisli kanatları kısa kuyruğu ve koyu renkli gözdesi ile ayrılır.Tüyler yeniyken kirli siyahtır, yıprandıkça daha kahverengi ve parlak olabilir.Boğazı beyazımsıdır. 
 
Ebabilleri diğer kuşlardan özel kılan şey neredeyse tüm ihtiyaçlarını havada gidermeleridir.Uçarken uyurlar, yerler ve içerler,oyun oynarlar,eş seçerler ve kur yaparlar.Havada en uzun kalan kuşlardır. Ayaklarının kısa ve zayıf olması nedeniyle olağan üstü bir durum dışında yere konmazlar. Sadece üreme döneminde yuvalarına girerler. En hızlı uçan kuşlardan biridir.
Sulak alanlar, açık araziler ve yerleşim yerlerinin üzerinden uçarak beslenirler, yağmurlu havalarda alçaktan uçmaları nedeniyle araçlara çarpıp ölebilirler.
 
Yuvalarını en az 4-5 metre yüksekliğe yaparlar, çünkü uçmaları için belirli bir yükseklikten havalanmaları gerekir. Küçük yerleşim yerlerinde çok görülürler.
 
Uçusu sırasında sinek ve böceklerle beslenir, hava durumunun kötüleşmesi halinde sinek ve böceklerin tekrar çıkmasını beklerken yarı kış uykusuna yatarlar. Yetişkinler 3-4 gün yavrular 10 kadar aç kalabilirler. Mayıs ayında ürerler,yılda bir kez yumurtlarlar ,kuluçka süresi 19-20 gündür. Dişi ve erkek  sırayla kuluçkaya yatarlar.
 
Ortalama yaşam süreleri 7 yıldır ve Ebabiller tek eşlidirler.
 
Ebabillerin gürültülü akşam uçuşları özellikle gençlerin uçmaya başladıkları zaman göz kamaştırıcıdır.
 
Veteriner Hekim Nurhayat Seylçuk