Hollywood dışındaki ülke sinemalarının tanınmasını hedefleyen Dünya Sineması Kitaplığı serisi, yenileniyor.

Manifestosunda; “Hollywood, filmleriyle gerçekliği yeniden kurguluyor. Vietnamlıların haksız olduğunu, Almanlar deyince Nazi subaylarını, Meksikalıların hırsız, Zencilerin sadece uyuşturucu satan kötü insanlar olduğunu, Ortadoğuluların terörist, Uzakdoğulularınsa acımasız mafya üyelerinden ibaret olduklarını sanıyorsak ve hâlâ Kızılderililerin karşısında kovboyların tarafını tutuyorsak yeniden yaratılmış bir gerçekliğe inanıyoruz demektir.“ ifadelerine yer veren seriden; Rıza Oylum’un yazdığı Uzakdoğu Sineması, Rus Sineması, Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri isimli kitaplar güncellenmiş baskılarıyla yayınlandı.

Yakında Oylum’un Alman Sineması ve Kemal Sivaslıoğlu’un yazdığı Latin Amerika Sineması isimli kitaplar yayınlanacak. İçeriğinde; sinema tarihi, yönetmenlerin hayatları, film kritikleri ve film festivalleri olan seri Seyyah Kitap etiketiyle raflarda.

Kitaplara ulaşmak için ilgili linkleri tıklayın

Rus Sineması

Uzakdoğu sineması

Sinema Dersleri

 

Rıza Oylum Hakkında

1984’te İstanbul’da doğdu. Kültür Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı (Burslu) bölümünde lisans, Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Edebiyatı ana bilim dalında yüksek lisans eğitimi aldı.

Varlık, Virgül, Agora, RadikalGenç, Birgün, Cumhuriyet Kitap, Film Arası, Modern Zamanlar, Spot, Kitapçı, Sendika.org, Edebiyathaber.net, Tersninja.com  ve Filmloverss.com gibi farklı yayın organlarında sinema ve edebiyat merkezli metinler yazdı.

Uzakdoğu Sineması, Rus Sineması, Alman Sineması, Ortadoğu Sineması, Sinema Dersleri, Doksanlar kitaplarını yazdı. Hâlihazırda Net Yayınları’nda ve Seyyah Kitap’ta editörlük yapıyor. Film Arası dergisinde  köşe yazıları yazıyor.