Cehennem’in Kapıları İstanbul’a Açılıyor!

Harvard Üniversitesi Simgebilim Profesörü Robert Langdon başından vurulmuş bir halde hastane odasında gözlerini açar. Ne buraya nasıl geldiğini ne de nasıl vurulduğunu hatırlamaktadır. Camdan gördüğü manzara karşısında altüst olan profesör, evinden binlerce kilometre uzakta,  Floransa’da olduğunu anlar.

Yaşadığı korkunç baş ağrısına eşlik eden tek şey; sürekli kâbuslarında gördüğü kan kırmızısı bir nehrin karşısından kendisine seslenen gümüş saçlı güzel bir kadın ve toprağa baş aşağı gömülü can çekişen bedenlerdir.

Langdon gördüğü kâbusları  anlamlandırmaya çalışırken kadın bir suikastçı tarafından takip edildiğini, kendine tedavi uygulayan doktorlardan biri gözlerinin önünde vurulunca anlar. Hastanede görevli diğer doktorlardan biri olan Sienna Brooks’un o ölüm kalım anında yardım etmesiyle hayatta kalır.

Simgebilim profesörü kendini bir anda ipuçlarını Dante’nin cehenneminde bularak çözmesi gereken korkunç bir senaryonun içinde bulur. Floransa’nın tarih kokan dar sokaklarından Venedik’in muazzam bazilikalarına uzanan semboller zinciri Langdon’ı insanlık tarihini sonsuza dek değiştirebilecek bir mekâna sürükler.

Burası üç imparatorluğun merkezi olmuş, insanlık tarihi kadar eski, dünyanın incisi İstanbul’dur. Ve bu şehirde ya insanlık tarihi baştan sona yeniden yazılacak ya da bunu yazacak hiç kimse kalmayacaktır…

…..

Diz çök kutsal bilgeliğin yaldızlı mouseion’unda

ve kulağını yere daya,

dinle suyun şırıltısını.

Batık sarayın derinliklerine in,

orada, karanlığın içinde bekler khtonik canavar

kan kırmızısı sularına gömülmüştür lagünün

ki yansıtmaz yıldızları..

Cehennem’e 7 saat önce gireceğiz!

Dan Brown’ın yeni ‘Cehennemi Dante’nin İlahi Komedya’sındaki dokuz katlı cehennem (Inferno), Dan Brown’ın yeni kitabının ismi oldu. Gözler 14 Mayısa yani kitabın piyasaya çıkacağı güne çevrildi. Ancak işte o tarih büyük tartışmaları da beraberinde getirdi. Neden mi? 
Çünkü orada bile şifre gizli. 
Pasaportlarını ve cep telefonlarını, sığınakların girişinde teslim ettiler. Eğer etraftan ısrarlı sorulara maruz kalırlarsa diye her birine farklı ‘sahte’ kitap konuları verildi. 
Belki de tüm bu yöntemlerle çevirmenler ‘Cehennem’ kitabını çevirirken bir nevi cehennemi an be an yaşamış oldular. Ancak herhalde Dante’nin Inferno’su bile çevirmenler için böyle bir cezayı reva görmezdi. 

Penceresiz. İçeride 11 kişi var. Kapıda eli silahlı güvenlik görevlileri haftanın yedi günü, akşam sekize kadar çalışıyorlar. Tuvalet molaları da sigara molaları da hep kayıt altında… Hayır kitaptan bir sahne değil anlattığım, hazırlık aşamasından. Zira bu ‘gizli görev’ Dan Brown’un yeni kitabının çevirisi içindi. 

Kapitalizmin cilvesi. 
Yayınevlerinin günümüzdeki en büyük korkusu kitapların Langdon’un bulmacalarla dolu dördüncü macerası Peki neydi bu kadar gizli olan? 
Kitabın ana karakteri; Da Vinci Şifresi, Melekler ve Şeytanlar ve Kayıp Sembol gibi romanlarından tanıdığımız Robert Langdon. 
Harvardlı simgebilim profesörümüzün dördüncü macerası bu. Kitabın birkaç sayfası şimdiden internette yayımlandı. Buna göre kitap Langdon’m İtalya’nın merkezinde bir anda kendini bambaşka bir dünyanın içinde bulmasıyla başlıyor. Adeta Dante’nin İlahi Komedya’sındaki infernoya yani cehenneme sürüklenmektedir. 

Dünyanın geri dönülmez bir dönüşüme uğramasını engellemek için mücadele etmesi gerekir. Ancak kime güveneceğini bilmediği bu dünyada çözmesi gereken bulmacalar onu beklemektedir. 

Kitabın yayın tarihi bile gizli mesaj Kitabın konusu aslında bir Dan Brown klasiği. Romanın mekanı İtalya’yı Fransa olarak değiştirirsek Da Vinci Şifresi’nin planına olan benzerlik dikkat çekiyor. Ama bu kez Brown’un tecrübeli ekibi pazarlama taktiklerine çok daha önceden çalışmaya başlamış gibi görünüyor. 

Zira kitabın yayın tarihi bile özellikle seçilmiş. 14 Mayıs 2013 tarihi Amerikan sisteminde 5-14-13 olarak yazılıyor.

Tersten okuyunca 3,1415 olan bu rakam Pi sayısı. Yani tarih seçimiyle karakterimiz Langdon’un kitap boyunca çözmesi gereken cebir problemlerinden birine gönderme yapılıyor. 

Kitap ilk Türkiye’de piyasaya çıkacak Kitap ABD’yle birlikte 11 ülkede daha satışa sunulacak. Türkiye de onlardan biri. Bu ülkeler Dan Brown’un eski kitaplarının satış rakamlarına göre belirlenmiş. Almanya, Brezilya, Danimarka, Fransa, Finlandiya, Hollanda, İsveç, İspanya, İtalya ve Norveç kitaba 14 Mayıs Sah günü kavuşacak diğer ülkeler.

Ancak Türkiye bu konuda diğerlerinden daha şanslı. En doğudaki ülke olduğu için kitap saat farkı nedeniyle ilk olarak Türkiye’de piyasaya çıkmış olacak.

 

Çevirmenler:İpek Demir-Petek Demir

 

 

 


.