Sziget yazılarıyla tanıdığınız Gökhan Yenileyen şimdi de Budapeşte’yi anlatıyor.  Nasıl gidilir, nerede kalınır, görülmesi gereker yerler, önerdiği mekanları Budapeşte yazı dizimizde bulacaksınız. Yazının ilk bölümü aşağıda, devamı ise yarın…

Budapeşte Gezi Notları

Budapeşte’ye gitmeye karar verdiyseniz eğer çok doğru bir karar olduğundan emin olabilirsiniz. Turizm şirketleri Budapeşte, Viyana ve Prag turları düzenler ve bu turları tercih edebilirsiniz. Ama yürümeyi, gezmeyi, bisiklet sürmeyi ve kendiniz keşfetmeyi seviyorsanız bahsettiğim turlar pek size göre değil. Ben kendim gezmeyi sevdiğim için turları tercih etmem. Bunun dışında Budapeşte, Viyana ve Prag turları bir haftalık olduğu için yeterli olmuyor. Çünkü Budapeşte öyle iki gün içerisinde hızlıca gezilecek bir şehir değil. Seyahat yaparken o şehri hissetmeli, yaşamalı ve keyfini çıkarmalısınız. Diğer türlü hızlıca müzeleri gezersiniz ve şehir size keyif vermez. Aynı durum diğer şehirler için de geçerlidir.

Budapeşte hem huzuru, hem de gece hayatını yaşayabileceğiniz ender şehirlerden biri. Mekanlar geceleri de açık oluyor ve yirmi dört saat yaşanan bir şehir olduğunu belirtmem abartılı olmaz. En güzel tarafı da çeşitli zevklere göre mekanlar var. Canlı müzik dinleyebilir, dans kulüplerine gidebilir veya sakin bir akşam geçirebileceğiniz mekanlara gidebilirsiniz. Bunların dışında casino ve striptiz kulüpleri de bulmanız mümkün. 

Budapeşte planı yapmaya başladıktan sonra yapmanız gereken tripadvisor ile bütçenize uygun bir otel seçmeniz. Otel seçerken size vereceğim en önemli tavsiye expedia veya booking gibi siteleri tercih etmeniz olacak. Otel.com gibi daha ucuz fiyat veren siteler göreceksiniz, ama kesinlikle tercih etmeyin. Bir kaç lira daha ucuz diye tercih ederek başka sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Mesela bir rahatsızlık geçirdiniz ve planınızı iptal etmek zorunda kaldınız, böyle bir durumda otel.com gibi siteler size paranızı geri ödemiyor, ama booking ve expedia gibi siteler paranızı anında geri ödüyor. Aynı şekilde seyahat edeceğiniz arkadaşınız gelemeyecek ise yine otel.com isim veya tarih değişikliği yapmanıza izin vermiyor, ama expedia ve booking size her türlü değişiklik yapma hakkı veriyor. 

Peki, Budapeşte’de hangi otelleri tercih edebilirsiniz?

Şehrin merkezi Pest kısmıdır ve Pest’in merkezi de Karoly krt. Deak Ferenc, Vaci ve Andrassy caddelerine çok yakın olması en büyük avantajı. Ayrıca Avrupa’nın en büyük Sinagog’u ve Aziz Istvan Bazilikası da bu bölge sınırları içerisinde. Bütçeniz yüksek ise Arcadia ve Astoria otellerini tavsiye ederim. Daha düşük bütçeler için de King’s Hotel oldukça uygun bir otel. Bütçe probleminiz yoksa Marriott gibi otelleri de tercih edebilirsiniz. Otel araştırması yaparken dikkat etmeniz gereken bölgeler. Birinci bölge Tuna nehri kenarı oluyor. Uzaklaştıkça bölge rakamları yükseliyor. 

Macaristan, Avrupa Birliği üyesi ülkelerinden biri, ancak Euro yerine kendi paralarını kullanıyorlar. Bu sebeple Budapeşte’ye indikten sonra paranızı çevirirken dikkatli olmalısınız. Sadece taksi veya diğer ulaşım araçları için harcamanız gereken miktar kadar para çevirisi yapın. Paranızın geri kalanını da şehir merkezinde çevirin. Tabii bunu yaparken birim ve komisyon dikkat etmeniz en önemli kısım. Fiyatlar döviz bürosuna göre değişiyor ve bazı döviz büroları komisyon almıyor.

Havaalanına indikten sonra şehir merkezine gitmek için 200E no’lu otobüse binmeniz gerekiyor. Daha sonra Köbanya-Kispest metrosuyla şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Tabii havaalanında harita ve ulaşım bilgileri için hazırlanan kitapçıklardan almayı unutmayın. Böylece gideceğiniz yeri belirleyerek ineceğiniz durağı öğrenebilirsiniz. Eğer geç saatlerde geliyorsanız da 900, 914, 950 ve 950A no’lu otobüsleri kullanabilirsiniz. 00:00’dan sonra metro yok ve bu otobüsler direk şehir merkezine gidiyor. Ulaşım araçlarını kullanmak için tek kullanımlık, günlük veya haftalık bilet alabilirsiniz veya otobüslere binerken şoföre ödeme yapabilirsiniz. Eğer tercihiniz taksi ise şehir merkezine 6000-7000 HUF arası bir para yazıyor. 1000 HUF yuvarlak hesap yapacak olursak 10 TL yapıyor. Bunun haricinde kalabalıksanız transferleri de tercih edebilirsiniz. Havaalanı – şehir merkezi transferleri yapan şirketler var. Google’dan arama yaparak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Transferler minibüs ile yapılıyor ve 100 Euro. Kişi başına bölündüğü zaman gayet uygun bir fiyat. 

Şehir merkezini gezerken tur düzenleyen şirketlerle karşılaşacaksınız. Şehri otobüs ve bot ile gezebilirsiniz. Müzeler ve tarihi bilgiler için bu turları tercih edebilirsiniz. Eğer araştırmayı seviyorsanız kendiniz de gezebilirsiniz. Önerdiğim bölge müzelere ve tarihi yapılara çok yakın. Sadece Geller tepesine çıkmak biraz yorucu oluyor. Yürümeyi veya bisiklet kullanmayı seviyorsanız bu sizin için pek problem olmayacak, ama yürümeyi sevmiyorsanız turlar sizin için çok ideal. Ayrıca mutlaka bot turuna katılın ve bunu akşam yapın. Gündüz de güzel olur tabii, ama akşam şehrin ışıklı hali sizi etkisi altına alacak. 

Devamı yarın…

Fotoğraflar: Gökhan Yenileyen