Bir Zamanlar Pangaltı İnci Sineması Vardı!

                                                                        Hakan Sonok

Türkan Şoray “Sinemam ve Ben” adlı kitabında bir zamanlar filmlerinin gösterildiği Pangaltı İnci Sinemasının kapanmasından dolayı duyduğu üzüntüyü de dile getiriyor.(Sayfa 38-39)

Pangaltı İnci’nin çevresinde/bölgesinde ne yazık ki tam bir sinema kıyımı/katliamı yaşandı.

Harbiye Konak, Harbiye As, Pangaltı Tan, Osmanbey Site(Movieplex), Maçka Cinebonus G-Mall, Süzer Plaza (Gökkafes), Şişli Nova Baran, Teşvikiye AFM, Beşiktaş Mıstık, Beşiktaş Yumurcak  benim hatırlayabildiğim o bölgedeki diğer kurban sinema salonları…

Gerçekten çok yazık.

Şişli Belediyesi sayesinde çok uzun süredir kapalı/ölü olan Şişli Kent Sineması çok yakın zamanda bir kültür merkezi olarak tekrar canlandırıldı. Çok da iyi oldu.

Sözü “Sinemam ve Ben” kitabına, Türkan Şoray’a bırakıyorum:

“Melek Film’in sahipleri Şahan ve Kaçuni Haki aynı zamanda Pangaltı’daki İnci Sineması’nın da sahibiydiler.(…)İnci Sineması’nda kendi şirketlerine yaptığım filmlerin galaları çok görkemli olurdu. Sinemada benim özel locam vardı.Filmleri Şahan Haki’nin eşi Melina ablam ve dünya tatlısı kızları Mayda ile Şeyda, hep birlikte bu locadan seyrederdik.

İnci Sineması hep Türk filmi oynatırdı. Çevirdiğim yeni filmin başladığı hafta, pazartesi günü ilk seans 11 matinesi seyircileri sinemanın önünde uzun kuyruklar oluştururdu. Bazı sabahlar arabayla özellikle Pangaltı İnci Sineması’nın önünden geçerdim. Kalabalığı, sıraya girmiş beni seven, yüreklendiren seyircilerimi görmek isterdim, çok mutlu olurdum.Maalesef şimdi sinema kapandı.Haki ailesi sinemayı satıp Amerika’ya göç etti.Çok üzülmüştüm.Uzun yıllar o taraflarda bir yerlere gitmem gerektiğinde bir zamanlar Haki ailesinin evlerinin bulunduğu Bomonti’den geçmemek için yolumu değiştirdim.Pangaltı İnci Sineması’nın olduğu yerden geçerken hala hüzünlenirim.”