Sanatçısı, gelini, faytoncusu, filozofu, balıkçısı, gayi bütün Adalıların ortak bir yanı varsa, o da her birinin genellikle uçuk ama istisnasız hep “tam filmlik” bir hikâyesinin olmasıdır. Bir de nostaljik huyludur Adalılar. “Bizim Adalar” işte bu -hem hüzünlü, hem de şen- hikâyeleri ve ada nostaljisini deşen, bol müzikli bir belgeseldir. Mizansenli sahneler de içerir.

 

//www.dailymotion.com/video/x1tqtsc

Film, araştırmalar yapmak üzere Adalar’a gelen bir mimarlık öğrencisini oynanan profesyonel oyuncu Eren Balkan’ın karşılaştığı Adalılar etrafında gelişir. Adalılar kendi kendilerini canlandırmaktadır. Yönetmen Nedim Hazar, müzisyen ve Adalı kimliğiyle anlatıcı rolünü üstlenir. Genel müzik yönetmeni Geo Schaller, Vassiliki Papageorgiou ve Taner Öngür gibi müzisyenlerin de katkılarıyla yaratılan tılsımlı dünya, bir ilân-ı aşktır Prens Adalarına.

Ve sonunda Adalılar, İstanbul’un artık kayıplara karışmış olan diğer tüm güzellikleri gibi zaman, mekan ve kimlik bakımından yok olmaya mahkum olduklarını bile bile, hep bir ağızdan şarkı tuttururlar:

“Bir adalar var, bir de sen kalbimde / Kimseye vermem kalbimi ben”

Yazan ve Yöneten Nedim Hazar 
Müzik Direktörü: Geo Schaller 
Görüntü Yönetmeni: Caner Küçük
Hat Yapımcı: Gülsin Ketenci
Müdür Yardımcısı: Mete Bağcı
Stajyer: Fırat Gürçay
Flycam ekibi: Özkan Erden, Başar Caner, Taha Samastı 
Danışmanlar: Halim Bulutoğlu, Teoman Göral, Cihan YIGIN www.adalar-istanbul.org
 
Gösterimler:10.05.2014 – saat:18:30 Sismanoglio Megaro Yunan Konsolosluğu, İstiklal Caddesi, Giriş ücretsiz
10.05.2014-  saat :20:00 Sismanoglio Megaro Yunan Konsolosluğu, İstiklal Caddesi, Giriş ücretsiz