Bir Delinin Hatıra Defteri 26 Nisan 2014 20:30 Haldun Dormen Sahnesi.

Sınıf atlamaya çalışan bir memurun hikayesini anlatan “Bir Delinin Hatıra Defteri” Haldun Dormen Tiyatrosu tarafından sahneleniyor.

Oyunun Konusu:
Soyluların dünyasında kendine yer açmaya çalışan minnacık bir memur, sınıflara bölünmüş bir ülkenin çocuğu Poprişçin. Üstlerine gereken saygıyı göstermesine rağmen, kendi alt sınıfından “hak ettiği saygıyı” göremez bir türlü. Bu yüzden durmadan bulunduğu konuma lanet eder, herkes gibi o da kısa yoldan bir üst sınıfa geçmenin hesapları peşindedir. Hep. Soylu kimlikle anılmaya başlandığındaysa ilk yapacağı şey sanılanın aksine, bu kötü gidişata dur demek değil, şu an kendi gibi memur olanları aşağılamak olacaktır. Düzeni değiştirmeyi düşünebilecek kadar bir entelektüel birikime bile sahip değildir ve henüz aslında, toplumun ona dayattığı kurallara boyun eğen kişiliğiyle sadece kendini kurtarmaya adamış bir adam olmasıyla, düzenin içinde görevini başarıyla yerine getiren, iyi de bir bireydir.

Oyuncunun Notu:
Bu küçük adamın hikâyesini oynamak, oyunculuk serüvenimin ve belki de hayatımın en uzun ve en tatlı yolculuğuydu. Kafamızda binlerce soruyla, sürekli peşinden koştuğumuz ve bir türlü yakalayamadığımız, tutunamadığımız küçücük hayatlarımızın bence en güzel özeti olan bu oyunu, umarım oynamaktan aldığım keyifle izlersiniz…

Oyun, 2014 yılı Rusya Arkhangelsk Festivali’nde Türkçe olarak sahnelenecektir.

Yazan: N. Gogol

Yöneten: Savaş Mutlu

Oynayan: Erdem Topuz

Biletler :Biletix’de