FIPRESCI’nin İlk Kadın Başkanı

Mayıs ayında 17. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde “Bilge Olgaç Başarı Ödülü” alacak olan sinema yazarı Alin Taşçıyan, dünyanın en prestijli sinema örgütlerinden FIPRESCI’nin uluslararası başkanı seçildi.

Oy birliğiyle seçilen ve FIPRESCI’nin ilk kadın başkanı olan Taşçıyan, dört yıldır burada başkan yardımcılığı görevini yürütüyordu.

FIPRESCI nedir?

1925 yılında Avrupa’da temelleri atılan, 50’den fazla ülkenin sinema yazarı ve eleştirmenlerinin kurduğu meslek örgütlerinden oluşan FIPRESCI (Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu), uzun yıllardır Uçan Süpürge’ye jüri gönderiyor ve festivalde bir filme ödül veriyor. Sinema çevrelerinde çok prestijli kabul edilen bu ödül 2006 yılından beri Uçan Süpürge’de veriliyor. Uçan Süpürge, dünyada FIPRESCI’nin jüri gönderip film ödülü verdiği tek kadın filmleri festivali olma özelliği taşıyor.  

Alin Taşçıyan kimdir?

Alin Taşçıyan İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu’nu bitirdi. 16 yıl boyunca Doğan Medya Grup bünyesinde sinema yazarlığı, film eleştirmenliği ve muhabirlik yaptı. Milliyet gazetesi ve Milliyet Sanat’ta uzun yıllar sinema yazıları yazdı. Sinema Yazarları Derneği SİYAD’ın yöneticiliğini de yapan Taşçıyan, sanat ve sinema alanında çeşitli televizyon programları hazırlayıp sundu. Aktif olarak sinema yazarlığını sürdürüyor ve pek çok festivalin danışmanlığını yapıyor.

Uçan Süpürge’nin ödülü Alin Taşçıyan’a

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, “Bilge Olgaç Başarı Ödülü”nü bu yıl altı kadına verecek. Onlardan biri de Alin Taşçıyan olacak. Uçan Süpürge’nin iki ay önce açıkladığı ödülün gerekçesi şöyleydi:

“Sinema yazarlığına getirdiği feminist yorumla kadınların beyazperdedeki temsiline başka türlü bakmanın mümkün olduğunu gösterdi. Film tarihini ve teorisini en iyi bilen eleştirmenler arasında sayıldı. Bu işe gönül vermekle kalmayıp kadınların bu mesleği seçmesinde rol modeli oldu. Film eleştirmenliğinin ilk koşulunun sinemayı sevmek olduğuna hep yürekten inanan Alin Taşçıyan, 17. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde Bilge Olgaç Başarı Ödülü alacak.”