Yazar Javier Marias, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan yeni kitabı Beyaz Kalp’te sıradan insanların serüvenlerini anlatıyor. Bu sıradan insanlar arasında kadınlar, anneler, kız kardeşler ve sevgiler var.

 

 

En vahşi sırları bilme merakı insanı işlenen suça ortak eder mi? Masumiyetin yitirilişi, dinlemekle başlıyorsa susmak hiçbir şeye çare değildir artık. Belki de konuşmadan ve eylemeden duramayan insanın salt varlığıdır tüm suçların nedeni ve sonucu. Katil de odur, izleyen ve izleten de. Kelimelerin sonsuz olasılıkla dizildiği dünyalarımızda tüm sonlar ve ölümler, tüm aşklar ve başlangıçlar kendini dille var eder.

 

Marías, yine derinlerden gelen sesiyle sıradan insanın serüvenini anlatıyor bize. En çok da susturulmuş sırlarıyla duvardaki portrelerine hapsolmuş kadınların, annelerin, kız kardeşlerin, sevgililerin hikâyelerini. “Ölüler ve uyuyanlar birer tablodan başka bir şey değillerdir” aslında. Dünkü acımasızlıkla bugünkü aymazlık arasındaki sağaltılamaz köprüyü çatan hikâyeler onlar. Dünkü cinayetle bugünkü düğün arasındaki düğümler…

 

 

 

 

Beyaz Kalp

Yazar: Javier Marías
Çeviren: Bülent Kale
Sayfa: 252, Fiyat: 18 TL
YKY Edebiyat / Dünya Roman