31 Ekim  Ortaköy Feriye Sinemasın da yapılan basın gösterimini  Atilla Dorsay, Alin Taşçıyan, Sevin Okyay ,Viral Mecmua ve çok sayıda basın mensubu filmi ilk kez izledi.
 
Behzat Ç Ankara Yanıyor!
 
Behzat Ç.’nin yokluğunda Cinayet Büronun başına Himmet adında bir baş komiser atanmıştır. İçişleri Bakanının öldürülmesi teşkilatta büyük bir çalkantıya yol açınca Himmet de bunu kendi açısından bir fırsata dönüştürmeye karar verir ve ekibini Terörle Mücadeleye yardımcı olmaya yönlendirir. 
 
İçişleri Bakanı öldürülmeden önce Cinayet Büro ekibi Hakkı adında bir bakkalın ve Alman Konsolosluğunda görevli Hans adında bir Almanın cinayeti üzerinde çalışmaktadır. Alman Hükümeti, cinayete gözlemci olarak Ulrike adında bir polisini görevlendirmiştir. Baş komiser Himmet, bakkal ve Almanın cinayetlerine öncelik vermez. Tahsin de bu cinayetlere bakması için Behzat Ç.’yi geçici olarak göreve çağırmaya karar verir. Ancak Behzat Ç. kararsızdır… 
 
O Bir Antikahraman
 
Behzat Ç  (Erdal Beşikçioğlu) bir antikahraman olarak televizyonda yayınlanan dizisinde çok sevilmiş, yayından erken kaldırılması üzüntü ve hayal kırıklığı yaratmıştı. Fenomen dizinin sevenleri 1 Kasım’da anti kahramanları ile buluşacaklar.
 
Film,  işlenen siyasi ve  mafya cinayetlerini çözmekle uğraşan Behzat Ç ve ekip arkadaşlarının yanı sıra oldukça etkin sahnelerle  gezi olaylarını, sıkılan biber gazlarını, ev baskınlarını, tutuklamaları film boyunca işliyor. Bu da Behzat Ç’nin hep güncel,karşı duran,çizgisinden vazgeçmeyen yanları ortaya çıkarıyor.
 
Erdal Beşikçioğlu oyunculuk açısından göz dolduruyor. Nejat İşler’le karşılıklı sahnelerinde her ikisi de oldukça iyi performans gösteriyorlar.
 
Uzun zamandır ortalıkta gözükmeyen televizyonun başka bir starı Sanem Çelik, duru abartmayan oyunculuğu ile Ulrike rolüyle sevenleri ile buluşuyor.
 
Ekibin diğer  sempatik  karekterleri Harun, Hayalet, Akbaba üzerlerine düşeni başarıyla yerine getiriyorlar.
 
Dizi sahnelerinde  biplenen küfür sahneleri film de oldukça bol miktarda kullanılmış, bence de yerli yersiz çokça kullanılmış. Belki daha az kullanılsa  daha etkili olurdu. Bu sahnelerin merakla beklendiğini de biliyorum.
 
Behzat Ç Ankara Yanıyor filmi sıkılmadan seyredeceğiz bol aksiyonlu, kendi çizgisinde tutarlı bir film olmuş.
 
Son Söz: Antikahraman Behzat Ç’nin “Gezi Olaylarına” yaptığı bir göndermeyle, “Çatışmıyorlar direniyorlar” cümlesiyle bitirelim.
 
İyi Seyirler!