Otoritelerce “dünyanın bir numaralı karikatür yarışması “ olarak nitelendirilen ve bu yıl 31.si düzenlenen “Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Sergisi Galeri Işık Teşvikiye’de 23 Aralık 2014-10 Ocak 2015 tarihleri arasında gezilebilir.

Başladığı tarihten bugüne kadar, ülkemizde ve dünyada karikatürün otoritesi sayılan sanatçıların jüri üyesi olarak görev yaptığı, yine bu güne kadar 80.000 civarında karikatürün gönderildiği bu yılki yarışmanın 11 sanatçıdan oluşan Seçici Kurulunun 6 üyesi kadın karikatürist. Seçici Kurul Üyeleri; Ercan Akyol, Latif Demirci, Selçuk Demirel, Liza Donnelly (ABD), Dokhshid Ghodratipour (İran), Moacir Knorr Gutterres (Brezilya), Piyale Madra, Catherine Meurisse (Fransa), Anita O’Brien (İngiltere), Tan Oral ve Lichuan Xia (Çin)’dır.

 

Serbest konulu 31. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’na 70 ülkeden 814 sanatçı 2556 karikatür ile katıldı.

 

Seçici Kurul yarışmada birinciliğe Türkiye’den Kürşat Zaman’ı, İkinciliğe İran’dan Mojtaba Heidarpanah’ı, Üçüncülüğe ise Polonya’dan Krzysztof Grzondziel’i değer gördü. 

 

Ayrıca Seçici Kurul; Doğan Arslan (Türkiye), Akın Candemir (Türkiye), Rafael Correa (Brezilya), Menekşe Çam (Türkiye), Burak Ergin (Türkiye), Pawel Kuczynski (Polonya), Peter Nieuwendijk (Hollanda), Alireza Pakdel (İran), Rodrigo Machado da Rosa (Brezilya), Sajad Rafeei (İran), Farzane Vaziritabar (İran), Zhang Wei (Çin) sanatçıları Başarı Ödülüne değer gördü.

Galeri Işık:Teşvikiye cad.no 6 Nişantaşı