Aşk & Faşizm

İstanbul Tiyatro Festivali’nin ortak yapımıyla GalataPerform’un yeni projesi ‘Aşk & Faşizm’ 19.İstanbul Tiyatro Festivali’nde seyirciyle buluşuyor.

2006’dan beri Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesini yürüten GalataPerform yeni metinler, disiplinler arasılık ve sahnede yeni teknolojiler üzerine çalışan bir topluluk.

Ekibin aynı zamanda genel sanat yönetmeni olan yazar/yönetmen Yeşim Özsoy Gülan’ın festival için özel olarak tasarladığı yeni yaratısı, Galataperform’un önceki yıllarda proje kapsamında çalıştığı yazarlardan Gianina Carbunariu (Romanya), Linda McLean’i (İskoçya) ve Helena Tornero’yu (İspanya) Aşk & Faşizm başlığı altında bir araya getiriyor.

Oyunlarında yeni metinleri yeni sahneleme teknikleriyle birleştiren Yeşim Özsoy Gülan bu oyunda gerçek ile kurgusal olan arasında gidip gelen, kadın enerjisinin ön plana çıktığı, yalın bir sahneleme öngörmüş. Karanlık/aydınlık, kapalılık/açıklık, örtü/örtüsüzlük kavramlarıyla ışık, hareket ve metni birlikte işleyen oyun, günümüz faşizmine öznel ve eleştirel bir yorum getiriyor.

Yazan: Gianina Carbunariu, Linda McLean, Yeşim Özsoy Gülan, Helena Tornero

Yöneten ve Kurgulayan: Yeşim Özsoy Gülan

Çevirmenler: Semra Selim (Romence), Ferdi Çetin (İngilizce), Pınar Savaş (İspanyolca)

Dramaturji: Ferdi Çetin

Oyuncular: Sezin Bozacı, İncinur Daşdemir, Evrim Doğan, Burcu Halaçoğlu, Sanem Öge, Özlem Saraç, Elif Ürse, Selin Zafertepe

Işık Tasarımı: Yüksel Aymaz

Hareket Danışmanı: Ilgın Abelyn

Görsel Tasarım: Ethem Onur Bilgiç

Reji Asistanı: İrem Aydın

Aşk & Faşizm, İstanbul Cervantes Enstitüsü ve Dimitri Cantemir Romanya Kültür Merkezi’nin değerli katkılarıyla gerçekleşmiştir.

21 Mayıs 2014 – ÇARŞAMBA – 20:30  22 Mayıs 2014 – PERŞEMBE – 20:30

YER:Kadıköy Moda Sahnesi