Animasyonun Fransızcası Minuscule

 

Kocaman ama içerik olarak küçücük filmlerden sıkıldınız mı? Belki de bu sıcak yaz günlerinde görebileceğiniz en orijinal Fransız animasyonuna hazır olun!

Film gerçek mekan kullanımı ile başlıyor. Bir çiftin ormanın derinliklerinde günün ve güneşin tadını çıkardıkları anda gelen tatlı bir sürpriz ile tüm eşyalarını orada bırakarak ayrılmaları ile başlıyor. Piknik örtüsünde bırakılan yiyeceklerini kokusunu alan orman sakinlerinin yiyecekleri bir fabrikada çalışırmışçasına yuvalarına taşımaları ile devam ediyor.

Bir grup siyah karıncanın örtü üzerinde bırakılan servet sayılacak bir kutu esmer şekeri keşfetmesi ve kutu içerisine sığınmış küçük uğur böceğini fark etmeden kutuyu sırtlanıp götürmeleri ile başlıyor.

Tabii bu uzun yolda karşılarına çıkan vahşi hayvanlar, ve bir kutu şekerin değerini fark edip siyah karıncaların elinden almak isteyen hatta bunun için istilayı dahi göze alan kırmızı karıncalar.

Kimsesiz uğur böceği ile siyah karıncaların birbirleriyle ilişkileri ve var olmak için birbirlerine verdikleri destek birbirleri ile olan iletişimleri seyirci üzerinde hayranlık uyandırıcı. Filmde hiç konuşma olmamasına rağmen! Tüm orman kendi iletişim dilini kullanıyor bu seksen dokuz dakika boyunca ve hiç sıkılmadan hikayenin içerisine sürüklüyor sizleri.

Bir animasyon filmi seyrediyor olsanız dahi şunu aklınızdan çıkarmayın: Bu ne olursa olsun bir Fransız filmi! Bu estetiği perdeye sonuna kadar yansıtmış Helene Giraud, Thomas Szabo ikilisi. Düşündürüyor, gülümsetiyor ve bunu gayet başarı ile işliyor öyküyü anlatırken.

3D ve 2D versiyonları ile bu hafta gösterime girecek olan filmi mümkünse 3D versiyonu tercih etmenizi öneririm. Görüntüler çok güzel. Ormanın içinde olma keyfini sonuna kadar yaşamak isterseniz tabii.

Filmin afişi bu filmi çok küçük çocuklara yönelikmiş gibi gösteriyor olsa da film aslında yaş olarak iki rakamlı yaşlara geçmiş çocuklar ve tüm yetişkinler için keyifli dakikalar vadediyor.

Film hakkında bilgi almak ve fragmanını izlemek için