İletişim Yayınları’nın okurlarına 30. yıl hediyesi Afişe Çıkmak isimli kitap ve aynı isimli sergi. 

1963-1980: Solun Görsel Tarihi alt başlığıyla hazırlanan kitap ve sergide bir kuşağın tüm teknik ve maddi imkansızlıklara rağmen yaratıcılıklarını nasıl değerlendirdiklerini derlenmiş.

Kitap ve sergi için İletişim Yayınları, “12 Eylül 1980 askerî darbesinden üç sene sonra kurulduk. Kuruluş hikâyemizi anlatırken hep 12 Eylülle başlıyoruz lafa. Çünkü biz, askerî diktanın kâbusundan kurtulmaya, topluma giydirilen deli gömleğini yırtmaya çalıştık. Demokrasiye, özgür iradeye, insan onuruna, vatandaşlık ve insanlık fikrine alan açılmasına katkımız olsun istedik. Elimizden geldiğince yayın yoluyla yapmaya giriştik bunu.

12 Eylül öncesi, bizim için bir nostalji konusu değil, gölgesi bugünlere kadar düşen özel bir zamandır. Bizim o zamanlara bir borcumuz var. Bu nedenle, 30. yılımızı kutlamak için, elinizdeki kitaptan iyisi bulunamazdı. 

Yılmaz Aysanın aşkla yürüttüğü bir belgeleme çalışmasına dayanan Afişe Çıkmak, 60ların, 70lerin “aura”sını gözümüzün önüne getiriyor. O dönemin genç insanlarının anlatma, müdahale etme, ses çıkarma, bir şeyler yapma, kısacası dünyaya katılma iştahını gösteriyor bize. Televizyonun siyah beyaz tek kanal, bilgisayar teknolojisinin laboratuvar aşamasında, sosyal medyanın olsa olsa hayal hanesinde olduğu bir zamanda, mütevazı iletişim yollarını kullanmaktaki yaratıcılığı hatırlatıyor.” açıklamasını yaptı.

Afişe Çıkmak sergisini 8 Şubat-24 Mart tarihleri arasında Tütün Depo’sunda gezebilirsiniz.

(Tütün Deposu: Lüleci Hendek Caddesi No.12 Tophane 34425 İstanbul)

Afişe Çıkmak kitabı ise bütün kitapçılarda mevcut.