23-29 Aralık 2013 Eskişehir

 

Dostoyevski, Rus edebiyatının Gogol’ün Palto’sundan çıktığını söylediğinde Eisenstein, “Gogol, İmparatorumuz” sözünü henüz sarf etmemişti…

Eskişehir Film Festivali’nin çeşitli birimlerinde çalışan, film festivalinin heyecanını hissetmiş bir grup arkadaşın kendi çabalarıyla oluşturdukları Palto Film Günleri, ismini aslen Gogol’ün “Palto” hikayesinden, sureten ise her seneki düzenlenme zamanı olan kış mevsiminden almıştır.

Bu sene 7. kez gerçekleşecek Palto Film Günleri, Anadolu Üniversitesi Sinema Kulübü çatısı altında düzenlenmektedir. Dünya sinemasından örneklerin ve bağımsız filmlerin gösterildiği Palto Film Günleri, bu tarihe kadar tek salonda toplam 55 film gösterirken, toplam 45.000 seyirciye ev sahipliği yaptı. Kışın ortasında sıcak bir sinemasal alan oluşturma fikrini her daim taze tuttu.

Palto Film Günleri, film gösterimleri yanında fuaye söyleşileri, atölye çalışmaları, “Askıda Bilet” uygulaması, başta klasik haline gelmiş sucuk ekmek olmak üzere salon dışı etkinlikleriyle kışın ortasında seyircinin içini ısıtmaya devam ediyor. 00.00 seanslarıyla da gece yarısından hemen sonra daha fazla kişiyle film seyretme isteğini cevap veren Palto Film Günleri, önümüzdeki yıllardan itibaren de siz gardırobunuzdan paltonuzu çıkardığınızda, şehrinizde olma planları yapıyor.