Caz Dünyasının Yıldızları

23. Akbank Caz Festivali’nde Buluşuyor

ŞEHRİN CAZ HALİ 23. YAŞINI KUTLUYOR

 

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, 23. yılında yine dopdolu bir program ile kapılarını açıyor. 25 Eylül – 12 Ekim 2013tarihleri arasında üç hafta boyuncaşehri cazın farklı renkleriyle kucaklayacak olan  23. Akbank Caz Festivali’nin programı,  14 Ağustos 2013, Çarşamba günü Akbank Genel MüdürüHakan Binbaşgil ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’nın ev sahipliğinde Hilton ParkSA Otel’de gerçekleştirilen basın toplantısı ile açıklandı.

Akbank Caz Festivali’nin, 23 yıldır ağırladığı dünya çapında caz yıldızları ve ev sahipliği yaptığı unutulmaz performanslar ile sadece ülkemizde değil, uluslararası platformda da merakla beklenen bir etkinlik halinegeldiğini belirtenAkbank Genel MüdürüHakan Binbaşgil,“İstanbul, gece-gündüz temposu hiç düşmeyen, her semtinde farklı bir melodi, her caddesinde farklı bir ritmi bulunan renkli bir şehir. Her zaman bizleri büyük bir heyecanla kucaklayan şehrimizi caz müziğinin farklı notalarıyla daha da renklendiriyoruz. İstanbul’u             23 yıldır kendine çok yakışan caz müziğiyle bir kez daha buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. Ekonomi alanındaki başarıların yanında kültür, sanat ve müzik alanındaki atılımlarında bir ülkenin zenginliğinin en önemli göstergelerinden biri olduğunun altını çizen Binbaşgil, “Bu alanlarda devamlılığı olan ve ses getiren etkinlikler ayrıca ülkemizin, dünyanın kültür ve sanat haritasında daha da öne çıkmasına önemli katkı sağlıyor. İstanbul’un geçtiğimiz Nisan ayında 2013 Uluslararası Caz Günü kutlamasına ev sahipliği yapması bunun en önemli göstergelerinden biri. Akbank olarak kültür ve sanat alanında gerçekleştirdiğimiz uzun soluklu projeler bu alanlara verdiğimiz önemi ve sürdürülebilirliği temel alan bakış açımızı yansıtıyor. Festival kapsamında büyük ilgi gören, caz müziğini gençlerle buluşturmayı hedefleyen Kampüste Caz, JAmZZ Akbank Caz Festivali Genç Yetenekler Yarışması ve Liselerde Caz Atölyesi etkinlikleri bu yıl da festivale ayrı bir heyecan katacak”  dedi.

23. Akbank Caz Festivali’nin klasik cazdan avangart tınılara, dünya müziklerinden elektronikanın sınırlarına dek uzanan işitsel tecrübelerle takipçilerine geniş bir çeşitlilik sunduğunu söyleyen Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı ise, “23. Akbank Caz Festivali, Avrupa caz sahnesinin yükselmekte olan genç yıldızlarının yanısıra usta müzisyenlerin yer aldığı cazın farklı renklerini yansıtan bir program ile bu yıl da izleyicileriyle buluşuyor. Festival kapsamında, yakın dönemde kaybettiğimiz usta müzisyenler anısına gerçekleştireceğimiz önemli etkinlikler yer alacak. Ülkemize ilk olarak 2. Akbank Caz Festivali’ne katılmak üzere 1992 yılında gelen Amerikalı ünlü sanatçı Butch Morris anısına çekilen ‘Black February’ adlı belgesel Akbank Sanat’ta izleyicilerle buluşacak. Butch Morris, ayrıca Festival süresince düzenlenecek çeşitli etkinliklerle de anılacak. Bunun yanı sıra, geçtiğimiz yıl ‘Kampüste Caz’ turnesi kapsamında birbirinden güzel konserler veren ‘Barana’ grubunun kurucusu müzisyen Behsat Üvez’in anısına da bir etkinlik gerçekleştireceğiz. Aynı zamanda, müzik – sinema ilişkisi üzerine farklı etkinliklere de programımızda yer vereceğiz. 23. Akbank Caz Festivali her yıl olduğu gibi caz severlere yeni keşifler sunarken, içlerindeki sanatçı ruhu ve yaratıcılığı da yansıtma fırsatı sağlayacak. Festival’in en önemli etkinliklerinden biri olan ve artık bir Festival klasiği haline gelen ‘Kampüste Caz’ bu yıl rotasına yeni şehirve isimler ekleyerek yoluna devam ediyor. Kampüste Caz, 4-19 Kasım tarihleri arasında İstanbul’un yanı sıra 11 farklı şehirde toplam 19 üniversitede cazın coşkusunu ve heyecanını üniversiteli gençlerle buluşturuyor” dedi.

Pozitif Liveyönetim kurulu üyesi Ahmet Uluğ ise festival genel programını açıklarken “23. Akbank Caz Festivali’nin bu yıl öne çıkan isimleri arasında; Cassandra Wilson, Harriet Tubman, Enrico Rava, Mare Nostrum ve Nicholas Payton, Mos Def, Mulatu Astatke, Sex Mob, Lost Fingers, Jehan Barbur feat. İlhan Erşahin ve Jim Rotondi yer alıyor” dedi. 25 Eylül – 12 Ekim 2013tarihleri arasında gerçekleştirilecek Festival boyunca aralarında İstanbulLütfi Kırdar Kongre ve Sergi Merkezi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Akbank Sanat, Babylon, Babylon Lounge, Nardis, GarajIstanbul, Pera Palace Hotel Jumeirah ve Caddebostan Kültür Merkezi’nin bulunduğu 45 ayrı mekanda 50 konser, 3 panel, 6 atölye gerçekleştirilecek ve 280 müzisyen ağırlanacak.