TANDEM: Kültür Yöneticileri Değişimi Türkiye -Avrupa Birliği (AB)” projelerinin yer aldığı sergi 17 Ekim’de Studio-X’te açılıyor. TANDEM Türkiye – AB’nin 2013-2014 döneminde, Türkiye’den ve Avrupa ülkelerinden kültür yöneticileri ve kurumlarının birlikte yarattığı 15 belgesel, müzik, dans, fotoğraf, performans, tiyatro ve zanaat projesi iki gün boyunca Studio-X’te izlenebilecek.

Anadolu Kültür (İstanbul) ve MitOst (Berlin) tarafından, Stiftung Mercator (Essen) ve Avrupa Kültür Vakfı’nın (Amsterdam) desteğiyle hayata geçirilen “TANDEM Kültür Yöneticileri Değişimi Türkiye-AB Programı”nın 2013-2014 dönemi çalışmaları sona erdi. Türkiye’den ve Avrupa ülkelerinden kültür yöneticileri ve kurumlarının iki yıl boyunca birlikte çalışarak ürettiği  15 belgesel, müzik, dans, fotoğraf, performans, tiyatro ve zanaat projesi 17-19 Ekim tarihleri arasında Studio-X’te izleyici ile buluşuyor. Serginin 17 Ekim’deki açılışında, “Bir arada: TANDEM Orkestrası” mini bir konser verecek. 18 Ekim’de ise “Polonyalı yazar Malgorzata Sikorska-Miszczuk’un “From Istanbul with Love” adlı oyununun okuması yapılacak.

2011 yılından bu yana 30’u aşkın uluslararası kültürel işbirliği projesine destek veren “TANDEM Türkiye-AB”, Türkiye ve Avrupa’da faaliyet gösteren kültür – sanat kurumları arasında birlikte çalışma ve üretme zeminleri oluşturma amacını taşıyor. Programın 2013-2014 dönemi çalışmalarına Ankara, Antalya, Artvin, Gaziantep, İstanbul, İzmir ve Sivas’tan toplam 15, Almanya, Belçika, Finlandiya, İngiltere, İspanya, İtalya, Macaristan, Polonya, Romanya, Slovakya ve Yunanistan’ın farklı şehirlerinden 17 kişi/kurum katıldı. Projelerin arasında, dünyadaki sivil itaatsizlik eylemlerinin sorgulandığı videolar, Barselonalı ve İstanbullu liselilerin fotoğraf yorumları, İstanbul, Diyarbakır, Batman ve Mardin’deki hip hop atölyelerinin çıktıları ve Suriyeli mültecilerin hikayelerinin anlatıldığı fotoğraflar bulunuyor.  

Roman dansı ve müziği, Sulukule Gençlik Orkestrası ve Macar M&M ile sahnede

2013-2014 TANDEM projelerinden biri olan “Bir arada: TANDEM Orkestrası”, Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği ve Pro Progressione ortaklığında hayata geçirildi. Müzik ve dans alanında kültürlerarası köprüler kurarak genç müzisyenleri,  dansçıları desteklemeyi amaçlayan “Bir arada: TANDEM Orkestrası”, Macaristan ve Türkiye’deki Roman kültürünü müziğe ve dansa yansıtan Sulukule Gençlik Orkestrası ile Macar M&M Müzik ve Dans Grubu’nun ortak çalışması. Yaz ayları boyunca Budapeşte ve İstanbul’da konser veren Orkestra, 17 Ekim’de Studio X’te gerçekleşecek açılış gecesinde konuklara bir konser verecek.

Polonyalı yazarın “From Istanbul with Love” adlı oyun okuması sahnelenecek

Polonya’nın önde gelen yazarlarından Malgorzata Sikurska Miszczuk’un yazdığı, Ayşe Lebriz Berkem’in yönettiği “From Istanbul with Love” adlı oyun okuması serginin ikinci günü izleyicilerle buluşacak.

Etkinlik, TANDEM’in Oyun.Şehir/Play.City projesi kapsamında, İstanbul’a gelen Polonyalı yazar SikorskaMiszczuk’un İstanbul ile ilgili ürettiği yeni bir metne dayanıyor. İstanbul’un bugününü ve sokaklarını anlatan oyunu, Sefa Tantoğlu, Ulaş Tuna Astepe, Hakan Kurtaş, Esme Madra ve Nadir Sönmez seslendirecek. Oyun, İstanbul’da polis tarafından öldürülen bir adamın son dakikalarına tanıklık eden dört kişinin hikâyesini anlatıyor. Oyunda, uyumayan bebeğini uyutmak için yola çıkan bir kadının, yoldan geçen iki kişinin ve bir askerin, tanık oldukları ölümün etrafında dolaşarak hayata ve kendilerine dair anlattıkları düşünceleri aktarılıyor.

_________________________________________________________

TANDEM ORTAKLARI HAKKINDA:

Anadolu Kültür

Anadolu Kültür 2002 yılında, kültür ve sanatın farklı alanlarından ve sivil toplumdan kişilerin, Türkiye’nin farklı şehirlerinde ve yurt dışında kültürel ve sanatsal projeler yürütmek amacıyla bir araya gelmesiyle kuruldu. Projelerini, sanatın paylaşılması ve kültürel işbirliğinin farklı toplumsal geçmişlere, ulusal veya etnik kimliklere sahip bireyler arasında diyalog ve karşılıklı anlayışın gelişmesine katkı sağlayacağı inancıyla hayata geçiriyor.

Anadolu Kültür, sanatsal işbirliği ve eleştirel tartışmalara alan açacak mekanlar yaratmaya çalışıyor. Kültürel çeşitliliğin çatışma unsuru değil zenginlik olarak algılandığı, çoğulculuğu önemseyen, önyargılardan arınmış bir toplumun gelişimine ve toplumsal değişime katkı sunmayı amaçlıyor. Kültürel mirasın çeşitliliği ve bu mirasın ortak paydaları ile ilgili farkındalığı artırmayı hedefliyor. Anadolu Kültür, bu hedefleri paylaşan sivil toplum örgütleriyle, belediyelerle ve yerel inisiyatiflerle işbirliği yapıyor.

www.anadolukultur.org

Stiftung Mercator

Stiftung Mercator, bilimi, beşeri bilimleri, eğitimi ve uluslararası anlayışı teşvik eden özel bir vakıftır. Vakıf, özellikle, Avrupa’nın güçlendirilmesi, herkese eşit eğitim olanakları ile entegrasyonun geliştirilmesi, küresel iklim değişikliğinin etkilerini azaltmayı tetikleyen enerji geçişinin geliştirilmesi ve okullarda kültürel eğitimin sağlamlaştırılması gibi kendini bağlı hissettiği tematik alanlarda projeler başlatıp geliştirdiği gibi, ortak kurumlara da fon sağlar. Stiftung Mercator’un, kurucu ailenin ve vakfın merkezinin bulunduğu Almanya’nın Ruhr bölgesi ile de güçlü bağları vardır. 

www.stiftung-mercator.de

Avrupa Kültür Vakfı (ECF)

ECF, Amsterdam’da bulunan ve 60 yıldır Avrupa’da faaliyet gösteren bağımsız bir vakıftır. ECF, yürüttüğü çalışmalarla geniş Avrupa coğrafyasında yerelde kültürel değişimin öncülerini, grupları bir araya getirerek demokratik kurumlar ve insanlar arasında bir köprü işlevi görmektedir. ECF, kültüre değer verilen, açık, demokratik ve kapsayıcı bir Avrupa için çalışmaktadır.

ECF programları; savunuculuk, son beş yılda 56 ülkeden 1000’den fazla projeyi desteleyen hibe, Balkanlar, Klaningrad, Moldova, Türkiye, Ukrayna, Mağripler’de aktif olan komşuluk programları, DOC Next ile gençlik ve medya, online ve offline yayınlar ve her yıl Avrupalı sanatçılara ve düşünürlere verilen Princess Margriet Ödülleri’ni içermektedir.


Vakıf, Dutch Bank Giro Loterij, Lotto ve Nationale Instant Loterij tarafından desteklenmektedir.

www.culturalfoundation.eu

MitOst

MitOst, Orta, Doğu ve Güney Doğu Avrupa’ya odaklanarak, Avrupa ve komşu bölgelerdeki kültürel değişim ve aktif yurttaşlığı destekleyen, kar amacı gütmeyen uluslararası bir sivil toplum kuruluşudur. MitOst uluslararası program ve projeler organize etmekte ve sosyal katılımın yeni biçimleri için bir platform olarak hizmet vermektedir. MitOst, kültür yöneticileri arasında değişim ve işbirliğini destekler, sivil toplumun önde gelen aktörlerini ve toplumsal sorumluluğu güçlendirir. Proje çalışmalarındaki uzun süreli deneyimi nedeniyle MitOst bir çok organizasyona kendi projelerini geliştirmeleri ve uygulamaları konusunda danışmanlık yapmaktadır. MitOst, kültürel ve politik sınırlama olmaksızın aktif sivil toplum için kültürel değişim ve aktif vatandaşlığı savunmaktadır. 40 ülkedeki 1400 üyesi ve bir çok ortağı ile MitOst dinamik Avrupa ağının bir üyesidir.

www.mitost.org

Studio-X Istanbul hakkında:

Columbia Üniversitesi’nin bir girişimi olarak dünyanın sayılı kentlerinin ardından İstanbul’da kurulan Studio-X Istanbul, kentin bugün ve gelecekte karşılaşacağı sorunları tanımlamayı ve çözümleri için yeni düşünce biçimleri üretmeyi hedefliyor. Bu doğrultuda Studio-X Istanbul uzmanlar, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimler arasında bilgi alışverişini sağlayacak yeni bir platform oluşturuyor. Borusan Holding ve Enka Vakfı’nın öncü sponsorluğunu üstlendiği Studio-X Istanbul, Columbia Üniversitesi’nin tüm fakülteleriyle projeler sürdüren, Columbia Global Centers | Turkey ile koordineli çalışıyor.

http://www.studio-xistanbul.org

Studio-X Istanbul

Meclis-i Mebusan Caddesi 35A

34433, Salıpazarı, İstanbul