Bu hafta vizyonda 7 film var. Bu filmlerden 5’i yabancı,2’si yerli.

Yabancı filmler Buraya Kadar, Onur Savaşı, Paranoya, Son Aşk, Kesişen Hayatlar. Yerli filmler ise Viral Mecmua’da tanıttığımız   Gözümün Nûru ve Sev Beni.

Buraya Kadar

Komedi aksiyon türündeki filmin yönetmenleri Seth RogenEvan Goldberg.

Oyuncular: Emma Watson, James FrancoRihannaJason SegelSeth Rogen.

Filmin Konusu

Yaşanan son derece garip felaket olaylarıyla yıkılan Los Angeles kentinde, altı arkadaşın bir evde mahsur kalırlar. Dışarıda kıyamet koparken, kısıtlı erzak ve yükselen gerilim, içeride de sinirlerin gerilmesine ve arkadaşlıkların parçalanmasına neden olmaktadır. Altı arkadaş, eninde sonunda evi terk ederek, kaderleriyle ve arkadaşlık ve esaretten kurtulmanın gerçek anlamlarıyla yüzleşmek zorunda kalacaklar.

 

Paranoya

Dram gerilim türündeki filmin yönetmeni Robert Luketic.

Oyuncular: Gary OldmanJosh HollowayAmber HeardHarrison FordLiam Hemsworth

Filmin Konusu:

Kralların savaşında, bir piyon oyunu değiştirebilir mi? Gerçekten peşinizde birileri varsa, bu paranoya mıdır?Dünyanın en güçlü iki teknoloji milyarderi (Harrison Ford ve Gary Oldman) birbirlerini yok etmek için herşeyi göze alabilecek iki amansız düşman. Sınırsız güç ve zenginliğin baştan çıkardığı genç yetenek Adam Cassidy (Liam Hemsworth), aralarına düşer ve çift taraflı casusluğun ölüm-kalım oyununda kapana kısılır. Yüksek gerilimli bu film, bizleri küresel başarının perde arkasındaki hırs ve aldatmanın dünyasına doğru müthiş bir aksiyonla çekiyor. 

 

Onur Savaşı

Dram türündeki filmin yönetmeni Thomas Vinterberg.

Oyuncular: Mads MikkelsenThomas Bo LarsenAnnika WedderkoppTroels ThorsenSøren Rønholt.

2012 Cannes En İyi Erkek Oyuncu Mad Mikkelsen bu filmdeki rolü ile almıştı.

Filmin Konusu

Küçük bir yalan  bir kasabayı nasıl ele geçirir?

40 yaşındaki Lucas, geçirdiği zor boşanma döneminin ardından hayatını yeniden düzene koyabilmenin peşindedir. Kreşte bir iş bulur, yeni bir kız arkadaşı vardır ve ergenlik çağındaki oğluyla arasındaki sorunlu ilişkiyi onarmaya çalışmaktadır. Artık her şey yoluna girmek üzereyken işler ters gitmeye başlar. Sadece öylesine söylenmiş küçük bir yalan, içinde yaşadığı kasabaya bir virüs gibi yayılır ve Lucas kendini hayatı ve saygınlığı için savaşırken bulur. 

 

Son Aşk

Komedi ve dram bir arada .Yönetmen Sandra Nettelbeck.

Oyuncular: Michael CaineClémence PoésyGillian AndersonJane AlexanderJustin Kirk.

Filmin Konusu

Matthew Morgan, Paris’te yaşamını sürdüren yalnız bir adamdır. Bir tesadüf sonucu Pauline ile tanışır ve yaşama gücünü yeniden  kazanır. Birlikte gerçek dostluk ve içten bir ilişkiye adım atan ikili, bu süreçte aile olmanın değerini de anımsar. Pauline bir araba kazasında ailesini kaybetmiş ve bu acı olayın sonrasında asla başka biriyle birlikte kendini güvende hissedememiştir. Matthew ise karısının ölümünden sonra çocuklarıyla sarsıcı sorunlar yaşamıştır. Pauline, Matthew’un bu sorunlarının neden olduğu son derece trajik bir olaya tanık olur ve Matthew ve oğlu Miles’ın arasındaki problemleri çözmeye karar verir. 

 

 

Kesişen Hayatlar

Dram türündeki filmin yönetmeni Srdan Golubovic.

Oyuncular: Leon LucevBoris IsakovicNebojsa GlogovacEmir HadzihafizbegovicJasna Djuricic.

Filmin Konusu

2013 Sundance Jüri Özel Ödülü (Kurmaca Film – Dünya Sineması)

Kötü niyet, korkaklık ve çaresizlik sonunda ancak intikama yol açabilir. Ne var ki geriye sadece suçluluk kalır. Bosna, 1993. Savaşın göbeğinde Sırp asker Marko üç asker arkadaşının Müslüman bir sivili dövdüğünü görür. Kızgın askerler Haris adındaki bu sivili kurtaran Marko´yu döverek öldürür. Yıllar sonra, 2008. Savaş bitmiştir. Marko´nun babası bir gün katil askerlerden birinin oğluyla karşılaşır. Marko´nun cerrah arkadaşı bu üç askerden birini ameliyat etmek zorunda kalır. Şimdi Almanya´da oturan Haris, kurtarıcısının diyetini ödeme fırsatı bulur.

Bu bağışlama öyküsü, Bosna Savaşı´nda Müslüman bir sivilin hayatını kurtarırken kendi hayatını tehlikeye atan Sırp askeri Srdjan Aleksic´in gerçek hikâyesinden esinleniyor. “Politik bir film değil bu. Suçluluk hakkında bir film. Suçu işleyenin mi yoksa bir suça şahit olup onu durdurmak için bir şey yapmayanın mı suçlu olduğunu soruyor izleyiciye”. – Srdan Golubovic

Film aynı zaman da  2014  Sırbistan Oscar adayı.