15 EYLÜL’DE KADIKÖY’E GEL! 

İstanbul’daki tüm forumların ortak kararıyla 15 Eylül’de Kadıköy’de büyük bir buluşma olacak. Birçok müzisyenin şarkılar söyleyeceği festivalin talebi net: “Adalet ve özgürlük.”

Gezi Parkı’nda başlayıp İstanbul’un tüm park ve meydanlarına yayılan direniş forumları, Alpay’ın o çok ünlü şarkısından ilhamla, özgürlük ve adalet isteyen herkesi “Eylül’de Gel” diyerek Kadıköy’e çağırıyor. 15 Eylül Pazar günü saat 15.00’te Kadıköy Rıhtım’da gerçekleşecek büyük buluşmada Marsis, Cenk Taner, Ceylan Ertem, Yeni Türkü, Bulutsuzluk Özlemi, Grup Yorum, Kardeş Türküler ve Hayko Cepkin şarkılarını özgürlükleri için mücadele edenlere söyleyecek.

Adalet ve Özgürlük  İçin 

“Adalet ve Özgürlük İçin Eylül’de Gel! adıyla düzenlenecek etkinlik için oluşturulan ForumFest grubu, neden böyle bir buluşma düzenleme gereği duyduklarını şöyle açıklıyor:

“Ülkemiz tarihinin en önemli yaşam ve özgürlük mücadelelerinden Gezi Direnişi; her türlü polis şiddetine, hukuksuz gözaltı ve tutuklamalara, medyanın yalanlarına ve iktidarın itibarsızlaştırma saldırılarına karşın dayanışmanın gücüyle sürmektedir.

Gezi Direnişi ile açığa çıkan toplumsal duyarlılık, direniş ve dayanışma pratiği, Park Forumlarıyla birlikte yeni bir boyut kazanmış, ülkenin dört bir yanında parklar; toplumsal-siyasal sorunları tartıştığımız,  çözümler üretmeye dönük kolektif aklı ve enerjiyi devreye soktuğumuz, dayanışma eylem ve faaliyetlerini yükselttiğimiz alanlar haline gelmiştir.

Festival yürütme komitesinde yer alan Ebru Satır, İstanbul’da bütün yaz devam eden park ve meydan forumlarının ortak kararıyla düzenlenecek olan festivalle ilgili “Katılımın çok yüksek olacağı ve herkesi bir araya getirecek bir festival hedefledik” diyor. Bunun için yine forumların üzerinde anlaştığı müzisyenlere davet götüren ekip sanatçıların gönüllü olarak bu festivalde yer almayı memnuniyetle karşıladıklarını belirtiyor.

Neden Kadıköy?

Neden Gezi Parkı değil de Kadıköyü tercih ettiklerinin cevabını ise şöyle veriyor Satır: “Gezi’de yapılmak istenen her türlü etkinliğe nasıl karşılık verildiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Bırakın büyük bir konser organize etmeyi adalet yürüyüşçülerini bile Gezi’ye yürütmeyen bir polis şiddetiyle karşı karşıyayız. Bu yönden bakınca Kadıköy festivalin yapılabileceği en uygun alan.”

Festival yürütme komitesi adına konuşan Ebru Satır, “Haziran’da başlayan büyük direnişin parklarda devam eden ruhunu yeniden biraraya getirmek için” organize ettikleri Kadıköy buluşmasına herkesi davet ediyor.